Randevu için (212) 351 47 00

saç ekimiSaç kaybına neden olan birçok faktör vardır. En sık karşılaşılan saç dökülmesi şekli, tıbbi olarak androjenik alopesi adı verilen ve cinsiyet hormonlarının etkileri ile ortaya çıkan erkek tipi saç dökülmesidir. Androjenik alopesi dışında yanık, travma ve bazı hastalıklar sonucu da saç kaybı ortaya çıkabilir. Saç kaybı genellikle ya başın tepe kısmından, ya da alın bölgesinde şakak üstlerinden başlar ve zamanla başın önce tepe kısmına, daha sonra da arka kısımlarına doğru genişler. Son aşamada sadece dökülmeye karşı en dayanıklı bölgeler olan kenar kısımları ve ense bölgesinde saç kalır. Bu bölgelerdeki saçlar, cinsiyet hormonlarının saçlar üzerindeki etkilerine karşı daha dirençlidirler. Dirençli bölgelerdeki saçların da dökülmesi tam bir saç kaybına yol açar ki, bu durum son derece ender rastlanan bir durumdur. Saçların, başın her bölgesinde dökülmeye farklı derecelerde direnç göstermesinin nedenleri ise net olarak bilinmemektedir.

Saç kaybını önleyen ya da dökülen saçların yerine yeniden saçların çıkmasını sağlayıcı nitelikte kesin çözüm üreten tıbbi bir tedavi henüz geliştirilmemiştir. Ancak cerrahi olarak uygulanabilecek bazı yöntemler ile bu sorun giderilebilir. Uzun yıllardır alopesinin cerrahi olarak giderilmesine yönelik birçok teknik geliştirilmiştir. Bu tekniklerin büyük bir kısmı günümüzde uygulanmamakta olup, son yıllarda, en modern ve en yeni teknik olan saç ekimi teknikleri popüler hale gelmiştir.

FUE tekniği ile saç ekimi

Saç ekimi için FUE tekniği uygulanmaktadır. Bu yöntem, çok olan yerden alıp az olan yere transfer etme esasına dayanır. FUE yönteminde, saçların dökülmeye karşı en dayanıklı olduğu ense bölgesinden alınır. Saç kökleri başın arka kısmındaki dökülmeye karşı dirençli bölgeden tek tek çıkarılır. Ekim yapılacak bölgeye küçük çaplı delikler açılır, alınan saç kökleri açılan delikler içine yerleştirilerek saç nakli işlemi tamamlanır.

Saç ekimi, lokal anestezi altında, işlem yapılacak bölge uyuşturularak yapılır. Saç ekimi yapılacak alanın genişliğine göre 3-6 saat sürebilir. Saç ekimi yapılacak alan geniş bir bölge ise ilk yapılan ekim bazen yeterli olmayabilir, böyle durumlarda 2 ya da 3 seanslı operasyonlar planlanır. Kişi, ekim işlemi bitiminde evine dönebilir, hastane bakımı gerektirecek bir işlem değildir. Saç ekiminin ardından kişiyi rahatsız edecek derecede ağrı olmaz, hissedilen ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol edilebilir. Kişi, ameliyattan 4 gün sonra banyo yapabilir. Saç ekimi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi için bizi şimid arayabilirsiniz.

Ekim yapılan saçlar, canlılıklarını korurlar. Normal saçlar gibi uzarlar. Ancak saç ekiminden sonraki ilk birkaç hafta içinde ekilen saçlarda geçici bir dökülme olabilir, ancak bu dökülmenin ardından aynı noktalardan yeni saçlar çıkacaktır. Saçların tekrar çıkması ve normal uzama sürecine girmesi yaklaşık 6 ay zaman alır. Ense bölgesinden alınan saçlar, dökülmeye karşı dirençli oldukları için, saç ekimi yapıldıktan sonra da bu özelliklerini korurlar, yani ekilen saçlar kalıcıdırlar. FUE yönteminde, saç kökleri tek tek çıkarıldığı için alınan yerde ameliyat izi oluşmaz.

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir