Randevu için (212) 351 47 00

liposuctionKalça, karın, göbek ya da bacaklarınızda her türlü çabaya rağmen kurtulamadığınız yağ fazlalıkları varsa, tam aradığınız kesin ve kalıcı çözüm liposuction işlemidir. Liposuction kelimesi, yağ emme anlamına gelir. Tıpta deri üzerinde açılan küçük bir delik içinden yağ dokusunun içine kanül sokularak fazlalık yağların emilmesi, yağ aldırma ameliyatı olarak bilinir. Liposuction ameliyatı, lipoplasti, liposculpture, liposhaping, suction lipektomi gibi farklı ambalajlara sokularak farklı yöntem ya da çok daha yeni bir teknikmiş gibi tanıtımı en fazla yapılan ameliyattır. Adına her ne denirse densin hepsinde de uygulanan işlem aynı işlemdir.

Liposuction ile yağ aldırma operasyonu, diyet, spor gibi yöntemleri uyguladığınız halde bir türlü kurtulamadığınız yağ fazlalıklarının vücudunuzdan alınmasını sağlar. Kadınlarda sıklıkla kalça, bacak, basen bölgelerinde gördüğümüz inatçı yağlar, erkeklerde göbek, bel bölgesinde daha çok birikir. Yağ fazlalıklarından kurtulmak için birçok yol deneyen hastalar son olarak çareyi liposuction ameliyatı ile bulurlar. Liposuction benzer problemi olan kişilere kalıcı, kesin çözüm sunar. Ancak kilo vermek isteyen kişiler için geçerli yöntem değildir. Kilo vermek için diyet, spor yapılır. Şişman kişilerde vücudun her yerinde biriken yağları değil, şişman sayılmayan kişilerde vücudun belli yerlerinde toplanmış yağları almada uygulanır. Kısacası liposuction bölgesel yağ fazlalıklarından kurtulmak için kesin, kalıcı yöntemdir. Zayıflama, kilo verme maksadıyla uygulanmaz.

Hangi bölgelerden yağ alınabilir?

Vücut üzerinde bölgesel birikimlerin olduğu her yerden yağlar alınabilir. Sıklıkla kadınlarda, karın, bel, kalça, basen, bacak bölgesi; erkeklerde göbek, bel bölgesinde uygulanır. Bu bölgelerin dışında gıdı, çene altı bölgesi, kolların arka kısmı, sırtın belirli bölgelerindeki yağlar da alınabilir.

Liposuction nasıl yapılır?

Liposuction işlemine başlamadan önce yağların alınacağı bölgeye kanamayı azaltıcı özel solüsyonlar enjekte edilir. Enjekte edilen solüsyonun etkisinin başlaması için kısa bir süre beklenir. Ardından deri üzerinde açılan 2-3 mm. lik deliklerden yağ dokusunun içine ince kanüller sokularak yağlar vakum ile çekilerek alınır. Tüm alandaki yağlar yeterince alındığında işlem sonlandırılır. Deri üzerinde açılan küçük deliklere birer gizli dikiş atılarak kapatılır. Liposakşın uygulanan bölgeyi kaplayacak şekilde sıkı korse giydirilir.

Liposuction sonrası neden korse giydirilir?

Fazlalık yağlar alındığında yağların alındığı yerlerde boşluk oluşur. Derinin zemine tekrar oturması, bu boşlukların kaynaması için dışarıdan bastırıcı etki oluşturulması gerekir. Korse bu etkiyi oluşturur. Deri altındaki yağların alındığı alanın kaynaşabilmesi için gereken 3-4 hafta boyunca korse sürekli giyilmelidir. Banyo yapmak ya da korsenizi yıkamak için kısa süreliğine korsenizi çıkarabilirsiniz.

Liposuction ameliyatı

Ameliyat uygun donanıma sahip hastane koşullarında yapılır. Yağ alınacak bölgenin genişliğine bakarak uygun anestezi yöntemi seçilir. Çok geniş olmayan bölgelerden yağlar alınacaksa lokal anestezi altında uygulanabilir. Geniş alana uygulanan liposuction işleminde genel anestezi gerekir. İşlemin süresi alınacak yağların miktarına göre değişir.

Liposuction ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası çok fazla ağrı çekmeyeceksiniz. İşleme başlamadan önce kanama miktarını azaltmak için enjekte edilen solüsyonun içine ayrıca özel ağrı kesici ilaçlar da eklediğim için yağların alındığı bölgede ameliyat sonrasında fazla ağrı-sızı olmamaktadır. Bu durum ameliyattan kısa bir süre sonra ayağa kalkmanızı da sağlar, normal hayatınıza dönmenizi de hızlandırır. İyileşme dönemini hafif ağrı ile ayakta atlatırsınız. Ameliyattan 2-3 gün sonra işinize dönebilir, yolculuk yapabilirsiniz. Yine 2-3 gün sonra korsenizi çıkarıp banyo yapabilirsiniz. Ameliyatın etkisiyle yağların alındığı bölgede şişlik oluşacaktır. Oluşan şişlikten dolayı yağlarınız sanki hiç alınmamış gibi hissedebilirsiniz, ama şişlikler birkaç hafta içinde indikçe yağlarınızdan kurtulduğunuzu da fark edeceksiniz. Yağların alındığı bölgede dokuların içinde ince ince kanamalar olabileceğinden dolayı dışarıdan bakıldığında morarmış olarak görünür. Bu morluklar da 7-10 gün içinde kaybolup gider. Yağlar alındıktan sonra şişliklerin inmesi, o bölgenin şeklinin oturarak son halini alması için 3-5 ay gibi daha uzun zamana ihtiyacınız olacaktır.
Hiçbir zaman kurtulamayacağınızı düşündüğünüz yağ fazlalıkları, yağ aldırma ameliyatı ile kesin, kalıcı olarak vücudunuzdan kaybolacak, kendinizi daha hafif, incelmiş hissedeceksiniz.

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir