Randevu için (212) 351 47 00

karın germeKarın germe ameliyatı, sonrasında güzelleşen karın estetiği ile birlikte kadının kendine olan güvenini de arttırıyor. Çoğu zaman kadınlarda olmakla birlikte zaman zaman erkeklerde de kazla kilo alımı sonucunda karın cildi, kas yapılarında oluşan yıpranmaya bağlı olarak karında sarkmalar, gevşemeler olur. Karın bölgesinin sarkmasının çoğunlukla kadınlarda görülmesinin en önemli nedeni, kadınların hamile kalmasıdır. Karın ön duvarını oluşturan, mide, barsaklar, karaciğer, dalak, pankreas gibi organları içeride tutarak karın hatlarının düzgün görünümünü sağlayan karın kaslarının gevşemesi, bunun sonucu olarak iç organların daha geniş bir boşluğa dağılımı ile karın daha şişkin, karın derisi daha sarkık hatta buruşmuş olarak görünür. Karın yağlanmasına ek olarak karın kasları gevşer, kasların araları açılır ve karın sarkar. Bu tür deformasyonlarda karın germe operasyonu ile yepyeni görünüme kavuşmak mümkündür. Tıpta abdominoplasti olarak adlandırılan karın germe ameliyatı ile genellikle karnın katlanması ile ortaya çıkan fazlalık deri, deri altındaki yağ dokusunun göbek deliğinin aşağısında kalan kısmı çıkarılır ve karın duvarını oluşturan karın kasları sıkılaştırılır. Bu girişimin ardından karnın sarkık, buruşuk olan görünümü çarpıcı şekilde düzelir. Karın germe ameliyatı geçirenlerin çoğunda kendilerine olan güvenin arttığı, kendileriyle barışık bireyler haline geldikleri gözlenmektedir.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatı yani abdominoplasti karın bölgesinin orta ve alt kısmında oluşan sarkma, gevşeme, yağ birikimi ve şişkinlik gibi deformasyonlara karşı uygulanan bir ameliyattır. Bu ameliyatta bu bölgelerdeki fazla dokular alınırken karın duvarını oluşturan kaslar da sıkılaştırılıp eski gerginliği oluşturulmaya çalışılır. Bunun yanı sıra bu bölgeye uygulanan liposuction ile bel bölgesi yağlanması da azaltılarak daha ince bir bel hedeflenir.

Karın germe için uygun kişiler

Karın germe estetiği için en uygun adaylar sağlık problemi olmayan, diyet, egzersize rağmen karın bölgesinde yağ fazlalığı, deri buruşukluğu, sarkması olan kadın ya da erkeklerdir. Dolayısıyla kişilerin varsa eğer obezite sorunlarını çözmüş yani normal kilolarına ulaşmış olmaları gereklidir. Bütün bunların yanı sıra birden fazla gebelik ya da aşırı kilo alıp vermelere bağlı olarak karın alt cildinde meydana gelen cilt çatlakları da, karın germe ameliyatından son derece fayda görür.

Karın germe ameliyatı teknikleri

Karın germe ameliyatı için uygulanan iki teknik mevcut olup bunlar tam karın germe (total abdominoplasti), mini karın germedir (mini abdominoplasti).

Göbek deliğinin üstündeki alanda herhangi gevşeme, şekil bozukluğu yoksa, göbek deliğinin altındaki seviyede hafif yağlanma, sarkma, bu bölgede belirli alanda cilt çatlakları mevcutsa, karın kaslarında herhangi gevşeme, ayrılma saptanmamışsa, mini karın germe ameliyatı kişi için yeterli olacakken karın bölgesindeki deformite göbek deliği üstünü de içeriyorsa, karındaki deformite daha ağır ise tam karın germe ameliyatı uygun olacaktır.

Mini karın germe ameliyatında bütün problem göbek deriliğinin altında olduğu için bu bölgedeki yağ ve fazlalık deri çıkarılır. Alt karın kaslarında gevşeklik varsa kaslar yakınlaştırılıp dikilir. Bu ameliyatta göbek deliğine hiç dokunulmaz. Sınırlı alanda yapıldığı için sadece alt karın kısmını toparlayan bir ameliyattır.

Tam karın germe ameliyatı ile göbek deliğinin üstündeki alanın bir kısmı da kasık bölgesine kadar işleme dahil edilip fazla deriyle birlikte yağlar kesilerek çıkarılır. Yanlardaki gerilme tam düzelene kadar o bölgeye de kesi uygulanarak tüm alan düzeltildiği için ameliyat izi arkaya kadar uzayabilir. Fazlalıkları çıkarılan alandaki karın kasları da birbirine doğru yaklaştırılıp dikilir. Bu işlem ile şişkin, bombeleşmiş karın görüntüsü de oldukça azaltılmış olur. Bu uygulamadan sonra kasığa kadarki fazla dokular kesilip çıkarılır, göbek deliği de yeni yerine yerleştirilir. En sonunda da ameliyat yerine dren konulduktan sonra bölge cerrahi olarak kapatılır. Oluşacak ameliyat izi hemen her zaman iç çamaşırının içinde kalacağı için günlük yaşamda iz görünmeyecektir. Tam karın germe estetiği sırasında uyguladığım dikiş teknikleri ile göbek deliği bölgesindeki doğal kıvrımlar da oluştururken, ayva göbeği dediğimiz doğal, gamzeli görünüm veriyorum. Ameliyat sonrası yara izi kırmızı ve oldukça belirginken aylar için de iyice hafifleyerek silikleşiyor. Karın germe ameliyatının hemen ardından oldukça çarpıcı biçimde düzelme sağladığı için yaşam kalitesini de hemen arttırarak kişi memnuniyetini de hemen sağlar.

Karın germe ameliyatı

Karın germe ameliyatı donanımlı hastanede yapılır, genel anestezi gerektirir. Karnın büyüklüğüne bağlı olarak ameliyat 3-4 saat civarında sürer. Ameliyattan birkaç saat sonra yardımla yürüyebilir, 1-2 gün içinde de yardımsız olarak yürüyebilirsiniz. Ameliyattan sonra hissedeceğiniz hafif ağrı sizi rahatsız etmeyecektir, bu nedenle ameliyat sonrası dönemi yatağa bağlı kalmadan rahat bir şekilde geçireceksiniz. 1-2 günlük hastane de kalıştan sonra evinize dönebilirsiniz. Ameliyattan 2-3 gün sonra yıkanabilir, 4-5 gün sonra uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Kendinizi iyi hissettiğiniz takdirde 7-10 gün içinde çalışmaya başlayabilirsiniz. 3-4 hafta sonra hafif spor yapabilirsiniz.
Mini karın germe ameliyatı tam karın germe ameliyatından daha hafif olduğu ve daha az alanı kapsadığı için 1-1,5 saat sürer. İyileşme süresi tam karın germe ameliyatına göre daha kısa olup normal hayata dönüş de daha çabuk olacaktır. 2-3 gün içinde ofis ortamında çalışmalara başlayabilirsiniz. Yaraların iyileşmesi için gereken 10-15 günün ardından denize ya da havuza da girebilirsiniz.

Karın germe ameliyatı sırasında kendi kendine eriyen gizli dikişler uyguluyorum. Daha sonradan dikiş aldırma ve pansuman sıkıntısı olmuyor. Ayakta rahat şekilde geçireceğiniz iyileşme döneminin ardından karınızda hafiflemeyle birlikte gergin bir karına sahip olmanın güzelliğini hissedeceksiniz.

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir