Randevu için (212) 351 47 00

jinekomastiErkek göğüslerinin gerek yağlanma gerekse hormonal nedenlerle büyümesi ve belirginleşmesine jinekomasti denir. Göğüs kaslarının gelişmesi jinekomasti olarak tanımlanmaz. Bu durum çoğu zaman hormonal dengesizliklere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Psikolojik stres oluşturan ilaçların da yan etkileri zaman zaman jinekomastiye yol açabilir. Erkeklerde hormonal değişimlerin yoğunlaştığı 10 ile 16 yaşlar arasında %40 oranında rastlanır, ergenlik çağında büyümenin en hızlı olduğu dönemde %65 oranında olabilir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomasti olgularının %75’i iki yıl içinde, %90’ı ise üç yıl içinde kendi kendine düzelir. Ergenlik çağının sonunda vücuttaki hormon dengesi tekrar sağlandığında çoğu zaman kendi kendine düzelmiştir. Çok az bir kısmında düzelmeme durumu olabilir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkması ise genelde göğüs bölgesinde yağların birikimine bağlı oluşur.

Jinekomasti Nedenleri

Jinekomastinin normal olarak kabul edildiği üç yaşam dönemi mevcuttur: Yenidoğan dönemi, ergenlik dönemi ve ileri yaşlılık dönemi. Bu dönemlerin tümünde oluşmasının asıl nedeni kanda dolaşan kadınlık hormonunun erkeklik hormonundan fazla miktarda bulunmasıdır. Yenidoğan dönemindeki jinekomasti nedenleri, bebek anne karnındayken anneden geçen kadınlık hormonunun, erkek bebek kanında yüksek miktarda bulunmasıdır. Ergenlik çağında kadınlık hormon düzeyi erkeklik hormonuna göre nispeten daha yüksek olabilir. Yaşlılıkta ise erkeklerde erkeklik hormonu düzeyi düşer, bu da kadınlık hormonunun göreceli olarak daha fazla olmasına yol açar.

Meme 2 ana dokudan oluşur: Yağ dokusu ve meme bezleri. Jinekomastide bu dokulardaki artışa göre sınıflanıp tedavi yöntemi belirlenir. Glandüler tip olarak adlandırılan jinekomastide, büyüme, meme bezlerinden kaynaklanır. Adipoz tip olarak adlandırılan jinekomastide ise yağ dokusunda bir artışa bağlı büyüme olur. Hem yağ dokusunun, hem meme bezlerinin bir arada büyüdüğü tip ise bileşik tip olarak adlandırılır.

Jinekomasti Tedavisi

Ergenlik döneminde ortaya çıkan olguların büyük bir kısmı kendi kendine düzeldiği için özel olarak tedavi gerektirmez. 3-4 sene içinde kendi kendine düzelmeyen olgularda uygulanan tedavi şekli ameliyattır.

Jinekomasti Ameliyatı

Uygulanacak ameliyatın tekniği, hangi dokunun büyümüş olduğuna göre değişir. Meme bezlerinin büyümesi sonucu oluşan jinekomastide meme bezlerinin büyümüş olan kısımları kesilerek çıkarılır, fazlalıkları alınır. Yağ dokusunun artışı sonucu ortaya çıkan jinekomastide liposuction ile yağ aldırma ameliyatı uygulanır. Göğsü oldukça büyük olan kişilerde yağlar alındıktan sonra deride kalan bolluğu almak için ayrıca ciltte gerdirme işleminin de uygulanması gerekir.
Ameliyat, lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Hangi tip anestezi uygulanacağına yaşınıza ve göğüs büyüklüğüne bakarak karar verilir. Ameliyat süresi ortalama 1-1,5 saat sürer. Jinekomasti ameliyatı olduktan sonra aynı günün akşamı ya da ertesi gün hastaneden çıkabilirsiniz. Ameliyat sonrası fazla ağrı olmaz, bu nedenle günlük hayatınızı normal olarak sürdürebilirsiniz. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilir, iş hayatına dönebilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir