Randevu için (212) 351 47 00

göğüs küçültmeGöğüs küçültme ameliyatı ile kendinize uygun kıyafet ve sütyen bulabilme, büyük göğüslerin yükünü taşıma ve bakışlardan gizleme derdi son buluyor. Günümüzde ideal göğüs büyüklüğünü, kadın vücudunun estetik hatlarını vurgulayacak şekilde, beden yapısı ile uyumlu göğüs ölçüleri olarak tanımlayabiliriz. Göğüsler özellikle çocuk emzirmek için önemli olsa da günümüz dünyasında, dış görünüşü de oldukça etkileyen ikincil cinsel karakteri simgeleyen erojen bir organdır. Her organda olduğu gibi göğüsler de kişiden kişiye farklılıklar gösterecektir. Kimi göğüsler hiç ya da az gelişirken, kimileri de istenen ölçülerden fazla gelişerek rahatsızlık yaratır. Göğüs büyüklüğünün gerekenden fazla olması gerek genetik gerekse diğer sebeplerden olsun kişilerin hem psikolojik, hem de sosyal hayatlarını oldukça etkiler. Psikolojik etkilerin yanı sıra normalden büyük ve ağır olan göğüsler kadınlarda omuz, sırt, boyun bölgelerinde ağrılara, kamburluğa, göğüs alt yüzünde kaşıntılı tahrişe, pişiklere, ciddi hareket kısıtlılıklarına sebep olur. Bu işin en zor kısmı da büyük göğüsleri gizleyecek hiçbir yöntemin olmamasıdır. Büyük ve sarkık memelerin yol açtığı tüm bu şikayetler için yapılan operasyonlar göğüs küçültme ameliyatı olarak genel bir isim altında toplanır.

Göğüs küçültme ameliyat teknikleri

Göğüs küçültme amacıyla bugün için en yaygın olarak uygulanan ve tüm dünyaca benimsenen birkaç farklı teknik vardır. Hangi tekniğin uygulanacağına göğüslerin büyüklüğüne bakarak karar verilir. Göğsün yapısında iki temel doku vardır: biri yağ dokusu, diğeri de süt bezleridir. Cerrahi olarak göğüs küçültme sırasında yağ dokusu ve süt bezlerinin fazlalık yapan bölümleri çıkarılır. Geride istenen büyüklüğe uygun miktarda doku bırakılır. Meme başı olması gereken pozisyona getirilir. Dokular küçültüldüğünde deride ortaya çıkan fazlalıklar alınır. Son olarak göğse uygun şekil verilerek dikişlerle kapatılır. Göğsün uygun büyüklüğe gelmesi için deri fazlalıklarının da çıkarılması gerekliliği, deride ameliyat izlerinin kalmasına neden olur. Ameliyat izlerini şekli hangi ameliyat tekniğinin uygulandığına bağlıdır. Hafif ve orta derecede büyük olan göğüsler küçültüldüğünde genelde meme başının etrafında yuvarlak bir ize ek olarak alt kenara doğru uzanan dikey bir iz olur. Aşırı büyük göğüsler küçültüldüğünde bu ize ek olarak memenin alt kenarı boyunca da bir iz olur. Memenin büyüklüğüne bağlı olarak küçültme sırasında süt bezlerinin de fazlalık olan kısımları çıkarılabileceği için, süt üretiminde azalma durumu olabilir.

İdeal göğüs büyüklüğü

Meme küçültme ameliyatının amacı, kişinin vücut ölçüleri ile uyumlu büyüklükte doğal görünen simetrik göğüsler yapmaktır. Göğüslerde ortalama B cup ve B-C cup arası büyüklükleri dünya standartlarına göre normal kabul edebiliriz desek de, beden genişliği her bireyde farklı olduğu için herkesin bedenine uygun göğüs büyüklüğü de farklı olacaktır.

Göğüs küçültme ameliyatı bilgileri

Göğüs küçültme operasyonu uygun donanıma sahip bir hastanede genel anestezi altında yapılmalıdır. Operasyon göğüsün büyüklüğüne bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 3-4 saat sürer. Ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkabilirsiniz. Ameliyatın sonunda göğüslerin içine içerideki biriken kan ve sıvıları dışarıya çekmek için dren adı verilen bir plastik tüp takılır. 1-2 gün sonra dren çıkarılır, siz de evinize dönebilirsiniz. Her ameliyattan sonra ağrı olabilir, ama göğüs küçültme ameliyatı fazla ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyattan sonra hissedeceğiniz hafif ağrıyı da ağrı kesici ilaçlarla dindirebilirsiniz. Ağrıdan yana bir sıkıntınız olmayacağı için iyileşme dönemini ayakta geçireceksiniz. Ameliyata bağlı göğüslerde hafif şişme ve morarma normal olmakla birlikte 10 gün içinde iyileşir. Ameliyatın ardından 2-3 gün sonra banyo yapabilir, 3-4 gün sonra çalışmaya başlayabilir, uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Meme küçültme ameliyatı iz bırakıcı nitelikte olmasından dolayı dikişlerin son derece estetik ve özenli bir şekilde yapılması, yara izinin belirginliği açısından çok önemlidir. Ameliyat sırasında kendi kendine eriyen gizli dikiş uygulaması yapılmakta olduğundan dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde dikiş görünmez. Üstelik gizli dikiş uygulandığı için dikiş aldırma zahmeti yaşamayacaksınız. 15 gün sonra da yara yerleri tamamen iyileşmiş olacağı için denize ve havuza girebilirsiniz.

Meme küçültme estetiği sonrası göğüslerin tam olarak şeklinin oturması 6 ayı bulacaktır. Göğüsler yerçekiminin de etkisi ile aşağı doğru kayarak tam yerine oturacak ve yara izleri de zamanla kaybolacaktır. Ameliyatın sonucu iz mutlak olarak olacaktır. Fakat ilerleyen teknik ve teknoloji ile de bunlar en aza indirgenebilmektedir.

Ameliyatın üzerinden bir süre geçip de tam olarak iyileşme sağlandıktan sonra göğüs büyüklüğüne bağlı bütün şikayetler ortadan kalkarken yerini fiziksel ve ruhsal bir rahatlama alacaktır.

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir