Randevu için (212) 351 47 00

göğüs büyütmeGöğüs büyütme ameliyatı ile göğüslerinizi olduğundan daha büyükmüş gibi gösterme derdinden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Kadınlığı simgeleyen organlardan olan göğüslerin, kadının fiziğinin düzgün görünmesine etkisi çok fazladır. Bu nedenle her kadın göğüslerinin dolgun olmasını ve güzel olarak dışa yansımasını ister. Fakat güzellik, ne yazık ki her zaman doğal yollarla olmayabilir. Göğüslerde olabilecek tek veya çift taraflı gelişme kusurları ile genetik olarak şekilsel bozukluklar olabileceği gibi, gebelik, sürekli kilo alıp verme gibi sonradan oluşan durumlarla meme dokusu hacmini kaybedip küçülebileceği için görünümde kötüleşme oluşabilir. Bu tip problemlere yönelik göğüs dolgunlaştırma için yapılan ameliyatlar içinde silikon protezle uygulanan göğüs büyütme estetiği büyük yer tutmaktadır. Göğüslere kazandırılıması gereken hacim kişiden kişiye değişmekle birlikte kişilerin mevcut vücut yapısı, beden ve göğüs ölçüleri dikkate alınarak uygun büyüklük tespit edilir. Herkesin arzu ettiği göğüs büyüklüğüne uygun boylarda silikon çeşitleri vardır. Kilo değişimleri, doğum gibi sebeplerle gevşeyip sönmüş, sarkmış göğüslerde ise silikon yerleştirme işlemi, dikleştirme ameliyatı ile birlikte tavsiye edilir.

Silikon Meme Protezleri

Ameliyatlarda göğüsleri büyütme için kullanılan maddenin adı silikon protezdir. Silikon inert yani vücuda yerleştikten sonra vücutla kimyasal işleme girmeyen, değişime uğramayan bir maddedir. Yapılan bilimsel çalışmalarla silikonun kansere yol açmadığı ispatlanmış bir gerçektir.
Göğüs büyütme amacıyla kullanılan silikon meme protezleri, içlerinde bulunan maddelere göre iki çeşittir. Bunlardan birisi serum fizyolojik içeren meme protezleri olup silikon kapsülün içinde tuzlu su olarak da ifade ettiğimiz serum fizyolojik bulunur. Kıvamı meme dokusuyla aynıdır, dolayısıyla dışarıdan ellendiğinde varlığı anlaşılmaz. Diğer tip silikon protezler ise jel silikon içererirler ve kohezif jel silikon modelleri vardır. Jel silikon daha yumuşak kıvamlı ve akıcı olduğu için dışarıdan ellemeyle varlığı fazla anlaşılmaz. Kohezif jel silikon ise daha doyu kıvamlı olup katı olduğu için meme dokusu zayıf olan kişilerde varlığı hissedilebilir.
Silikon meme protezleri, şekillerine göre de yuvarlak silikon ve damla silikon olmak üzere iki çeşittir. Yuvarlak silikonlar yarım küreye benzer ve uygulandığında göğüs üst kısmı dolgun durur. Damla silikonda (anatomik silikon) ise düşen damla şeklinde olup doğal göğüs şekline daha uygundur. Erkeklerde meme küçültme olan jinekomasti ameliyatı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Silikon Protezlerin Yerleşim Yerleri

Meme dokusu yapısında süt bezleri ve yağ dokusu bulunur. Bu dokunun altında meme ile kaburgaların arasında göğüs kası mevcuttur. Ameliyat sırasında silikon protezler ya göğüs kası altına ya da göğüs kası üstüne konulabilir.

Göğüs kası altı

Kas altına yapılan silikon yerleşiminde ise silikon kas ile kaburgalar arasındaki bölgeye yerleştirilir. Bu işlemde silikon daha doğal bir görünüm kazanır çünkü göğüs kası onun üzerini örter. Zayıf yapılı minyon kişilerde dahi silikonun kenarları dışarıdan bakmakla hissedilmez.

Göğüs kası üzeri

Kas üzerine yapılan silikon yerleşiminde hemen meme dokusunun altına kas üzerine uygulama yapılırken doğal görüntü sağlamak daha zordur. Ellendiğinde silikon dokusu hissedilebilir. Zayıf yapılı minyon kişilerde bu yöntemle silikon yerleştirildiğinde deri altından silikonun sınırları hissedilebileceği gibi deri altına yerleşmiş top gibi bir görüntü de oluşabilir.

silikon yerleşim pozisyonları

Bu işlemin modifiye edilmiş bir tipi de dual plan uygulamasıdır. Silikon protez kısmen göğüs kasının altına kısmen de meme dokusunun altına yerleştirilir. Ayrıca göğüs kası tutunduğu dokudan tamamen ayrılarak silikon konur ya da meme ile alttaki göğüs kasının arasındaki bağlantı değiştirilerek de yapılabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyat Teknikleri

Meme büyütme ameliyatı sırasında silikonu yerleştirmek için meme başı alt kenarı, meme alt kenar çizgisi ve koltuk altı olmak üzere 3 çeşit uygulama yeri vardır.

meme büyütme ameliyat kesileri

Meme başı alt kenarı

Meme başı alt kenarı kesisinde, areola dediğimiz meme başı çevresinde bulunan kahverengi alanın kenarından itibaren yaklaşık 3-4 cm.lik bir alan kesilerek silikon yerleştirilirken bu bölgedeki süt kanalları zedelenebileceği için ileride düşünülüyorsa emzirmeyi olumsuz etkileyip sütün azalmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra meme başını etkileyen sinir de etkilenebilir ve bunun sonucunda geçici ya da kalıcı uyuşukluk olabilir. Operasyon sonrası meme başının alt kenarında hafif bir iz kalır.

Meme alt kenarı

Meme alt kenar çizgisinden yapılan kişilerde memenin alt kenarındaki katlanma çizgisine kesi uygulanır. Süt bezleri bu teknikte etkilenmeyeceği için ileriki zamanlarda emzirme ile ilgili sorun olmayacaktır. Meme başı siniri de zedelenmeyeceği için meme başı uyuşukluğu da olmayacaktır.

Meme alt kenarı

Koltuk altı uygulamasında ise derinin katlanma çizgileri üzerinden 3-4 cm lik bir kesiyle göğüs altına doğru bir tünel oluşturulur. Bu tünelin içinden silikon protez geçirilerek yerine yerleştirilir. Bu yöntemde protez genelde kas altına yerleştirilir. Bu sayede enfeksiyon riski de en aza indirgenebilir. Bu uygulamayla göğüsler üzerinde hiç iz kalmaz, koltuk altında katlantı çizgileri üzerinde olduğu için zamanla izler yok olur. Ameliyat koltukaltından yapıldığında süt bezleri etkilenmeyeceği için emzirmede bir problem oluşmaz, ameliyatı takiben her anne bebeğini rahatlıkla emzirebilir. Ayrıca meme başı siniri etkilenmeyeceği için meme başı uyuşukluğu olmaz.

İzsiz Göğüs Büyütme

Estetik ameliyatlarda en büyük hedefin iz bırakmamak olduğunu düşünürsek koltuk altından yapılan silikon uygulamalarındaki 3-4 cm.lik kesi sonrası kalabilecek belli belirsiz izi daha da azaltmak mümkündür. Göğüs büyütme ameliyatı için uygulanan klasik koltukaltı tekniği, daha da geliştirilerek özel olarak tasarlanmış araçlar ve aletler ile sadece 1,5 cm kesilerek yapılabilir. 1,5 cm kesi, göğüs büyütme ameliyatı için dünyada yapılabilecek en küçük kesidir. Ameliyat ile kesilen yer 1,5 cm olduğu için ameliyat izi de son derece küçük olup üstelik koltukaltında kalmaktadır. Bu şekilde yapılan ameliyatlardan sonra koltuk altlarında 1,5 cm lik izler, yaklaşık 6 ay içinde silik hale geliyor, 1 yıl sonra tamamen gözden kayboluyor. Koltukaltı yolu ile yapılan göğüs büyütme ameliyatı izsiz olmasının yanı sıra küçük bir ameliyat yarası olmasından dolayı ameliyat ağrısı çok az oluyor. Daha az ağrı hisseden hastanın ayağa kalkıp iyileşmesi çok daha hızlı oluyor, 1–2 gün içinde normal hayatına dönüyor. Süt bezlerinin etkilenmemesi ile emzirebilmenin mümkün olması, meme başında uyuşukluk olmaması bu tekniği daha avnatajlı hale getiriyor.

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Ameliyat planlanırken pek çok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Göğüs gelişimindeki şekilsel bozukluklar, göğsün o anki büyüklüğü, göğüs kafesi şekli, meme dokusunun kıvamı, dolgunluğu, kalınlığı, cildin elastikiyeti, memenin sarkıklığı, meme tabanının genişliği ameliyatın sonucunu etkileyen kişisel faktörlerdir. Bu sebeple her hastada yapılacak ayrıntılı muayene ile kişiye uygun teknikler ve silikon protezler uygulanmalıdır. Daha fazla bilgi için göğüs büyütme ameliyatı sayfasını inceleyebilirsiniz.

Göğüslerini büyütmeyi düşünen kişilerin önemle üstünde durması gereken konular; ne tip meme protezi kullanılacağı, kesinin nereden yapılacağı, meme protezinin nereye yerleştirileceğidir. Kullanılacak meme protezinin kalitesi açısından mutlaka FDA (American Food and Drug Administration) tarafından onay almış markalar olmalıdır. Göğüs deformasyonu olmayan kişilerde koltuk altı giriş tekniği ile 1,5 cm kesiyle neredeyse izsiz operasyonlar daha uygun olacaktır.

Göğüs büyütme ameliyatı ile ilgili benzer konular konuşulduktan sonra artık operasyonunuz gerçekleşebilir. Göğüs büyütme ameliyatı uygun şartları sağlanmış donanımlı hastanelerde genel anestezi altında yapılmalıdır. Tercih edilen tekniğe göre ameliyat 0,5-1,5 saat arası sürebilir. Ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkıp gezebilir, bir gece kaldıktan sonra da taburcu olabilirsiniz. Kendinizi iyi hissetmeniz halinde aynı günün akşamı da evinize dönmeniz mümkündür. Ameliyat sonrası sizi rahatsız edecek şiddette ağrı olmayacaktır, gerektiğinde kullanacağınız ağrı kesici ilaçlar ağrınızı giderir. Ameliyata bağlı göğüslerde şişlik, morarma olsa da 10 gün içinde azalarak iyileşecektir. Göğüs büyütme ameliyatı sonrası 2-3 gün içinde banyo yapabilirsiniz. İyileşme dönemini ayakta geçireceksiniz. Bu arada dışarı çıkıp dolaşabilir, 3-4 gün içinde işinize dönebilir, uçak yolculuğu yapabilirsiniz. 2 hafta sonra da göğüs bölgesine yapılan bandajlar da çıkarılır. Bu süre kesi yerinin de iyileşmesi için yeterli bir süre olacağı için 15 günün ardından denize veya havuza girebilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir